İngiltere’de Bibby Stockholm gemisinde kalan göçmen isyan etti: Hayvanlardan daha kötü muamele görüyoruz

İngiltere’nin sığınmacılar için hazırladığı Bibby Stockholm gemisinde lejyonella bakterisi tespit edilince göçmenler otellere nakledildi. Gemiye yerleştikleri tarihten bu yana bakterinin bilindiğini söyleyen erkek göçmen, “Hayvanlardan daha kötü muamele görüyoruz. dedi.

GEMİDE LEJYONELLA BAKTERİSİ TESPİT EDİLDİ

İngiltere’nin sığınmacılar için hazırladığı, tartışmalara neden olan Bibby Stockholm gemisi, bir tür akciğer hastalığına neden olan lejyonella bakterisi tespit edilmesi üzerine boşaltıldı. İsmi verilmeyen göçmen, Bibby Stockholm gemisiyle ilgili korkunç detayları paylaştı.

“HAYVANLARDAN DAHA KÖTÜ MUAMELE GÖRÜYORUZ”

Gemiye getirildiği için üzgün olduğunu belirten, Bibby Stockholm’de yaşamlarının tehlikeye sokulduğunu kaydetti. Bakteri bulunan suyu içtiklerini ve duşta kullandıklarını anlatan sığınmacı, “Sudan örnek aldıklarını söylüyorlar ama sonuçlar gelmeden, sanki hiçbirimizin bir önemi yokmuş gibi bizi oraya koydular. İçinde yaşanabilir olduğuna emin olmaları gerekirdi. Neden sonucu bekleyip her şeyin yolunda olduğuna emin olmadılar? Hayvanlardan daha kötü muamele görüyoruz. Bizi tehlikeye atıyorlar.” ifadelerini kullandı.

“BAKTERİ EN BAŞTAN BERİ BİLİNİYORDU”

Bakterinin, gemiye yerleştikleri 7 Ağustos’tan beri bilindiği haberlerine değinen sığınmacı, “Biliyorlarsa bizi oraya yerleştirmemeleri gerekirdi. Bizi neden oraya koydular? Hasta olmaktan korkuyorum. Burada kimsem yok, ailem yok.” dedi.

“YÜZME BİLMEDİĞİM İÇİN KORKUYORUM”

Boşaltılan gemide yaşamakla ilgili de değerlendirmeler yapan sığınmacı, odaların küçüklüğü ve güvenlik nedeniyle hapiste gibi hissettiğini, yüzme bilmediği için de gemide yaşamaktan korktuğunu söyledi. Bibby Stockholm’e 7 Ağustos’ta ilk göçmenler yerleştirilmiş ancak 11 Ağustos’ta gemideki sularda bir tür akciğer hastalığına sebep olan lejyonella bakterisi bulunduğu için göçmenler yeniden otellere taşınmıştı. Gemiye ilk etapta 39 erkek göçmen yerleştirilmişti.

Kaynak: AA / Behlül Çetinkaya – Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x