Kuzey Kore’den, Japon Denizi’ne 2 balistik füze denemesi

Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin balistik füze fırlattığını duyurdu. Japonya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, füzelerin Kuzey Kore’nin batı kıyılarından ateşlendiği ve 50 kilometre maksimum irtifaya ulaşarak yaklaşık 350 kilometre mesafe kat ettiği belirtildi.

UÇAK VE GEMİLERDE HASARA RASTLANMADI

Füzelerin ülkenin münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğü öğrenilirken, ilk belirlemelere göre bölgede seyreden uçak ve gemilerde bir hasara rastlanmadığı açıklandı. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da denemeyi doğrularken, fırlatılan füzelerin kısa menzilli balistik füze olduğu bildirildi.

NÜKLEER SALDIRI ARACINI TEST ETMİŞLERDİ

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları ve uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen silah programını hız kesmeden sürdüren Kuzey Kore, son olarak geçtiğimiz cuma günü görevi patlama yoluyla büyük ölçekli bir nükleer tsunamiyi tetiklemek olan su altı nükleer saldırı aracını ve 2 kısa menzilli balistik füzeyi başarılı bir şekilde test ettiğini duyurmuştu.

“ABD VE GÜNEY KORE’NİN PROVOKASYONLARINA KARŞI KOYMAYA KARARLIYIZ”

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un ise, Seul-Washington ittifakının bölgede yürüttüğü ortak askeri tatbikatlara atıfla, “Düşmanın Kuzey Kore’yi işgal etmeye yönelik her girişimini etkisiz hale getirme ve ABD ile Güney Kore’nin pervasız askeri provokasyonlarına daha ezici ve saldırgan bir şekilde karşı koymaya kararlı olduklarını” söylemişti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*