ÖSYM’den Deprem Bölgesi İçin YKS Kararı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) Hatay, Malatya, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da da yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, deprem bölgesindeki üniversite adayı öğrencilerle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Ersoy, daha önce 4 ilde sınav uygulaması yapmama kararı aldıklarını belirterek, deprem bölgesindeki öğrencilere Türkiye’nin istedikleri ilinde sınava girebilme imkanı tanındığını hatırlattı. Ersoy, yeni alınan karara ilişkin, ‘Milli Eğitim Bakanlığı’nın bölgede eğitim öğretime tekrar başlamasının ve ÖSYM olarak yaptığımız detaylı incelemenin ardından deprem bölgesindeki 4 ilde tekrar sınav uygulamasına başlamaya karar verdik. Bölgede yaşayan kardeşlerimizin güvenlik zafiyeti oluşmadan sınavlara girmesini amaçlıyoruz’ dedi.

İsteyen farklı illerde sınava girebilecek

‘Bölgede yaşayan bireylerden kendi illerinde sınava girebilmeye yönelik yoğun talep vardı. Bu talepler doğrultusunda çalışmalarımızı gerçekleştirdik. 2 olan sınav yeri tercih sayısını 5’e çıkardık. Kişi istediği 5 ili yazabilecek. Adaylar, tercih etmiş olduğu merkezlerden birinde sınava girebilecek. Deprem bölgesindeki sınav uygulamaları için yoğun başvuru var. Bazı bölgelerde başvurular kapasitenin 2 katına çıkmış durumda, bir aksaklık yaşanmaması için titiz bir çaba içerisindeyiz’

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*