Son Dakika: Erdoğan’dan Kabine sonrası açıklama

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Türkiye Yüzyılı’nı inşa hedefiyle çıktığımız yolculuğumuza kesintisiz bir şekilde devam ediyoruz. Ülkemizi dünyada hak ettiği yere getirmenin mücadelesini veriyoruz. Özellikle dış politika kulvarında yoğun bir gündemimiz vardı. Cezayir Dışişleri Bakanı ve Birleşik Devletler Müslüman Kuruluşlar Konseyi heyetini kabul ettik.

OVP’nin iş dünyasında memnuniyetle karşılandığını gördük. Uluslararası yatırımcıların programa tepkisi de son derece olumluydu. Dünya Bankası grubunun 18 milyar dolarlık yeni yatırım paketi eklemesi bunun bir işaretiydi. Ülkemize yönelik önyargılar kırıldıkça inşallah yatırım rakamların daha da yükseldiğini göreceğiz. Temel hedefimiz yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceleyen politikalarla, sürdürülebilir büyümeyi sağlamaktır. Programın tekrar hayırlı olmasını diliyorum. 12. Kalkınma Planı’nı ve hükümet programını yakında milletimiz ve iş dünyamızın takdirine sunacağız.

Türkiye Yüzyılı’nı biz ilan etmiş olsak da bu vizyon 85 milyon tamamının milli hedefi, ülküsü ve idealidir. Türkiye’yi büyütmek ve güçlendirmek hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun hepimizin ortak gayesidir. Siyaset arenasında verdiğimiz mücadelenin amacı da zaten budur. Milletimizin her bir ferdini orta vadeli programa destek olmaya davet ediyorum.

Gençlerimize verdiğimiz tüm sözlerin takipçisi olduğumuzu söylemiştik. Örgün eğitimindeki üniversiteli gençlerimize vaadimiz olan cep telefonu ve bilgisayar desteğini hayata geçiriyoruz. Piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için 5 bin 500 lira teknolojik cihaz desteği vereceğiz. Piyasa fiyatının yüzde 44,4, bilgisayarlar için yüzde 16,7 tutarında destek sağlayacağız. Bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlıyoruz. Gençlerimiz bu haklarını istedikleri üç mobil şebeke operatörlerinin üzerinden kullanabilecekler. Üniversiteli gençlerimizin teknoloji ve bilgiye erişimini artıracağız. Her iki desteğe ilişkin uygulama esasları bakanlıklarımızca belirlenecektir.

18 yaşına giren gençlerimize 1 yıl süreyle geçerli olmak üzere Genç Kart vereceğiz. Tüm gençlerimiz müze, tiyatro, sinema gibi kültür ve sanatsal etkinliklerden ücretsiz ya da indirimli faydalanabileceklerdir. Zaman içinde imkanları daha da genişleteceğiz.

Seçim dönemindeki vaatlerimizden birisi Aile ve Gençlik Bankasının kurulmasıydı. Projeyle ilgili çalışmalar tamamlandı. İlerleyen günler kanun teklifi Meclis’in takdirine sunulacak. Bankaya gelir tesis etmek için madenlerden gelenlerin bir kısmını buraya aktaracağız. Yeni evlenenlere faizsiz kredi imkanı sunacağız. Bu uygulamayı deprem bölgesinde başlatacağız. 

Gazi Mustafa Kemal’in Türk kapısı dediği Nahcivan’da kardeşlerimizle kucaklaştık. Bizler için ayrı bir stratejik öneme sahiptir. 2020 yılında sözünü verdiğimiz Iğdır-Nahcivan doğalgaz boru hattının temelini attık. Nahcivan’ın doğalgaz ihtiyacı karşılanacak. 3 yeni anlaşmayla Azerbaycan’la iş birliğimizi güçlendirdik.

 

Karabağ’da Azerbaycan ordusunun gerçekleştirdiği operasyondan hepimiz gurur duyduk. Şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. İnsani yardımların ulaştırılmasında da Azerbaycan makamları olağanüstü bir çaba göstermiştir. Ermeni halkının refahı komşularıyla kavgadan değil barıştan geçiyor. Türkiye bölgenin huzura kavuşması için elinden geleni yapacaktır. Nahcivan üzerinden kara yolu bağlantımızı kesintisiz haline getireceğiz. Bölgemizi bir barış ve refah havzasına eriştirmeyi planlıyoruz. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x