Davalarla dolu büyük satın alma süreci, nihayet mutlu sonla bitti; Microsoft istediğini aldı

Microsoft, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na bir bildiri göndererek “daha önce duyurduğu Activision Blizzard, Inc.’i satın alma işlemini tamamladığını” belirtti. Bu anlaşmanın tamamlanması, Microsoft’un Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın alma niyetini ilk kez açıkladığı Ocak 2022’de her iki şirket için de başlayan davalı yolculuğun sonuna ulaştığımızı gösterirken, Microsoft’un tarihindeki en büyük satın alma olarak da dikkat çekiyor.

Satın alma ilk olarak duyurulduğundan beri anlaşma dünya çapında uzun bir düzenleyici onay sürecinden geçti. Nisan 2023’te Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Otoritesi (UK CMA), Microsoft’a bulut oyun pazarında çok fazla kontrol vereceğini belirterek anlaşmayı onaylamayacağını duyurdu. Microsoft, UK CMA’ya, mevcut ve gelecekteki tüm Activision Blizzard oyunlarının bulut oyun haklarını 15 yıl boyunca Ubisoft’a verecek farklı bir plan teklif etti. Birkaç saat önce CMA’nın son onayı vermesi ile beraber, Microsoft’un anlaşmayı tamamlamak için önünde hiçbir engel kalmadı.

Microsoft yöneticisi Phil Spencer, Xbox Wire sitesinde yayınlanan bir açıklama ile düşüncelerini duyurdu: “Activision, Blizzard ve King oyunlarını seven milyonlarca hayran; bugünün oynamak için güzel bir gün olduğunu bilmenizi istiyoruz. Siz bu markaların kalbi ve ruhusunuz ve sizi topluluğumuzun bir parçası olarak görmekten onur duyuyoruz. İster Xbox’ta, PlayStation’da, Nintendo’da, PC’de ister mobil cihazlarda oynayın, aramıza hoş geldiniz ve favori serinizi oynadığınız yer Xbox olmasa bile hoş karşılanmaya devam edeceksiniz. Çünkü herkes oynadığında herkes kazanır. Bugünkü haberimizin oyun oynama biçimleri için yeni bir olasılıklar dünyasının kilidini açacağına inanıyoruz. Devam eden desteğiniz için teşekkür ederiz. Önümüzdeki aylarda sunacağımız çok şey var, gelecek için heyecanlıyım ve bunu sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Ayrıca Microsoft’un “sevilen Activision, Blizzard ve King serilerini Game Pass ve diğer platformlara getirmek için çalışmaya başlayacağı” ve şirketin “ne zaman oynamayı bekleyebileceğinizi önümüzdeki aylarda” açıklayacağını da duyurusuna ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x