Dışişleri Bakanı Fidan: İsrail ile ilişkiler Filistin davasına zarar vermiyor

Hamas saldırılarının ardından Gazze’de başlattığı katliamı sürdüren İsrail’e devam eden ticarete ilişkin tartışmalar siyasetin de gündeminde.

7 Ekim’den bu yana Türkiye’den İsrail’e yüzlerce geminin gittiğinin ortaya çıkmasının ardından CHP Urfa Milletvekili Mahmut Tanal, ticari ve diplomatik ilişkilerle ilgili ilgili üç bakanın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Evrensel’in aktardığına göre Tanal soru önergelerinde Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a ayrı ayrı sorular yöneltti. İsrail’in masum Filistinli sivilleri katlettiğini; bölgeye gıda, insani yardım girişini, elektrik, yakıt erişimini engellediğini hatırlatan CHP’li Tanal, Bolat’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “terör devleti” olarak nitelediği İsrail ile ticari ilişkilerin askıya alınıp alınmayacağını sordu.

Yumaklı’ya “Barış Suyu Projesi” olarak da bilinen Manavgat Çayı Su Temin Projesi kapsamında İsrail’e halihazırda su temini yapılıp yapılmadığını soran Mahmut Tanal, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a ise “İsrail devleti ile diplomatik ilişkiler askıya alınacak mıdır” sorusunu yöneltti. Tanal ayrıca “İsrail’in Filistin’e karşı uyguladığı insanlık dışı muamelelere tepki olarak Bakanlığınızca uygulanan yahut uygulanması öngörülen herhangi bir yaptırım var mıdır? Yaptırım uygulanmasına yönelik bir karar alınmamış ise bunun gerekçesi nedir” diye sordu.

‘BÜYÜKELÇİLERİMİZİ İSTİŞARE İÇİN MERKEZE ÇAĞIRDIK’

Soru önergelerine Ömer Bolat ve İbrahim Yumaklı henüz cevap vermezken Dışişleri Bakanı Hakan Fidan açıklama metnini Meclise gönderdi. Bakan Fidan, Tanal’a verdiği cevapta, “İsrail’le 74 yıllık bir geçmişi bulunan ilişkilerimiz hiçbir zaman Filistin’in haklı davası hilafına yürütülmemiştir” dedi.

Fidan yanıtının devamında özetle şu ifadeleri kullandı: “İsrail’in Gazze’ye yönelik ayrım gözetmeksizin, barbarca yürüttüğü saldırılar karşısında, uluslararası ilişkilerde diplomatik tepkilerin başında gelen, Büyükelçimizin istişareler için merkeze çağrılması yoluna gidilmiştir. Diğer yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin İsrail’in saldırılarını durdurmada kifayetsiz kaldığı bir ortamda, İsrail üzerinde gerekli baskıyı oluşturmak amacıyla yoğun bir temas trafiği yürütmekteyiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x