Gözlerinizden Yılların Yorgunluğunu Kendiniz Silin! Kırışıklıklara Botoks Etkisi Bu Doğal Yöntemlerde Saklı!

Cildinize tazelik ve güzellik kazandırmak için temizlemeniz ve doğru bakım yöntemlerini uygulamanız gerekir. Göz çevresindeki kırışıklıklar her zaman yaşınızı ele verir. Hatta erken yaşlarda bile bu bölgede kırışıklıkların oluşması muhtemeldir.

Göz çevresi, yüzün en hassas bölgesidir. İnce ve narin yapısıyla yaşlanma belirtilerine ilk maruz kalan bölge olan göz çevresi için özel bakım kremleri kullanmalısınız. Bu kremler, göz altı morluklarına, torbalanmalara karşı etkilidir ve kırışıklıkların oluşumunu geciktirir.

Göz çevreniz için kimyasal içeren kremler kullanmak istemiyorsanız doğal yöntemlerden de destek alabilirsiniz. Evinizde bulunan malzemelerle göz çevrenize nem depolayabilir, kırışıklıkların açılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Göz çevresindeki kırışıklıklar ve ince çizgileri yaşınızı ele verir. Göz çevresi çok hassas olduğu için dış etkenlerden çok fazla etkilenir. Kırışıklıkları ve morlukları önlemek için göz çevresi bakımını aksatmamak gerekir. Hassas göz çevreniz için bakım önerisi arıyorsanız bu yazımıza mutlaka bir göz atın.

Günümüzdeki yoğun ve hızlı yaşamanın bir sonucu olarak daha az uyku, gün içerisinde yeterince su içmemek, güneş ışınlarına fazla maruz kalmak gibi birçok etken göz çevresinde kırışıklıklara neden olur.

Göz çevresinin kırışmasını engellemek için doğru bakım uygulamalarından faydalanmak gerekir. Göz çevresi bakımı nasıl yapılır? sorusunun yanıtını Posta.com.tr okurları için derledik.

SAĞLIKLI VE KALİTELİ UYKU

Göz çevresindeki yorgun görüntünün sebebi genellikle yetersiz uyku düzeninden kaynaklanıyor. Her gün aynı saatte ve yeteri kadar uyumamak göz altında morluklara sebep oluyor.

Göz çevresi daha çabuk kırışıyor. Bu sorunları önlemek için her gün aynı saatte uyumanız gerekir. Aynı saatte ve 8 saat süreli uyuduğunuzda hem cildiniz düzene girer hem de göz çevreniz iyileşir.

HER GÜN 2 LİTRE SU İÇİN

Cildiniz güzel olması için her gün bol miktarsa su içmeniz gerekir. Su cildin doğal nem dengesini korur. Cildin erken yaşlanmasını ve kırışmasını engeller. Aydınlık ve parlak bir cilde sahip olmanıza destek olur.

Gün içerisinde ortalama 2 litre su içmeye özen gösterin. Özellikle uyandığınızda içeceğiniz bir bardak su, cildinizin nefes almasını sağlar. Göz çevresi bakımı içinde mutlaka su içmeye özen göstermeniz gerekir.

GÜNEŞ KREMİ KULLANIN

Göz çevresinin erken kırışmasını engellemek için güneş kremi kullanmanız şart. Çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmak göz çevresinin erken kırışmasına sebep olur. İnce çizgiler daha belirgin hale gelir. Göz çevresi daha mat görünür. Bu sebeple her mevsim güneş koruyu krem kullanmanız önerilir.

Güneşe çıkmadan en az yarım saat önce, yüzünüze mutlaka güneş kremi sürün. Kış mevsiminde dahi olsanız güneş gözlüğünüzü yanınızdan ayırmayın. Unutmayın, dışarıda göz çevrenizi korumanın en iyi yollarından biri güneş gözlüğü kullanmaktır.

GÖZ ÇEVRESİ İÇİN SALATALIK MASKESİ

Göz çevresi her zaman hassas bir bölge olduğu için dış etkenlerden çok fazla etkilenir.

Göz çevresi bakımını aksattığınız zaman bu bölgedeki nemin kaybolmasına ve ince çizgilerin oluşmasına sebep olursunuz. Salatalık ve gül suyu kullanacağınız maske ile göz altına ihtiyacı olan nemi verebilirsiniz.

  • 1 tatlı kaşığı kıyılmış salatalığı 1 tatlı kaşığı gül suyuyla karıştırın.
  • Karışımı yuvarlak pamuk üzerine uygulayın ve göz altınıza yerleştirin.
  • 10-15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.
  • Haftada 1 kez mutlaka uygulayın.

GÖZ ALTI MORLUKLARI İÇİN DOĞAL YÖNTEM

ÇAY POŞETLERİ

Çay poşetleri yorgun gözlerinizi dinlendirir. Gözlerdeki şiş ve yorgun görünümünü ortadan kaldırır. Kullanılmış çay poşetlerini (soğutulmuş) 10-15 dakika gözlerinizin üzerine koyun. Çay, göz çevresindeki şişliği ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek kafein ve antioksidanlar içerir.

SOĞUK KOMPRES

Göz çevresine düzenli aralıklarla soğuk kompres uygulamak göz çevresini rahatlatır. Şişliği azaltmak ve bölgeye kan akışını iyileştirmek için soğuk suya batırılmış bir bez gibi soğuk kompres kullanın.

TATLI BADEM YAĞI

Tatlı badem yağı cilt ve göz çevresindeki kırışıklıkları açar. Göz çevresini besler ve nemlendirir. Aydınlık ve canlı bir göz çevresine sahip olmanıza yardımcı olur.

Gözlerinizin altına birkaç damla badem yağı sürün ve birkaç dakika hafifçe masaj yapın. Badem yağı, koyu halkaları azaltmaya ve cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilecek E Vitamini açısından zengindir.

DOMATES SUYU

Domates suyu içeriği sayesinde göz çevresini besler. Hassas göz çevresini onarır. Kırışıklıkları açar. İnce çizgilerin oluşmasını engeller.Eşit miktarda domates suyu ve limon suyunu karıştırın ve bir pamuk yardımıyla göz altı bölgesine uygulayın.

Durulamadan önce 10-15 dakika bekletin. Domates suyu, cildi aydınlatmaya ve koyu halkaların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek bir antioksidan olan likopen içerir.

GÜL SUYU

Gül suyu cilt için doğal bir tonik görevi görür. Bunun yanı sıra göz çevresini de yatıştırır ve bu bölgeyi nemlendirir.

Pamukları gül suyuna batırın ve 10-15 dakika gözlerinizin üzerinde bekletin. Gül suyunun cilt üzerinde serinletici ve yatıştırıcı bir etkisi vardır ve göz çevresindeki iltihabı ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu çözümlerin herkes için işe yaramayacağını unutmayın ve kalıcı mor halkalarınız varsa bir sağlık uzmanına danışmak her zaman en iyisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x