Rusya, Karadeniz’de bir gemiye uyarı ateşi açtı

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz’de Ukrayna limanına doğru hareket eden kuru yük gemisine uyarı ateşi açıldığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Rus devriye gemisi ‘Vasiliy Bıkov’un Karadeniz’in güneybatısında Palau bayraklı ‘Sukru Okan’ adlı kuru yük gemisini tespit ettiği belirtildi.

AA’nın aktardığına göre, geminin Ukrayna’nın İzmail Limanı’na doğru hareket ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, “Kuru yük gemisinin kaptanı, yasaklı yüklerin sevkiyatına yönelik denetim için durması talebine yanıt vermedi. Rus savaş gemisi, gemiyi zorla durdurmak için otomatik hafif silahla uyarı ateşi açtı” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, geminin denetimi için Rus askerlerini taşıyan “Ka-29” tipi helikopterin havalandığı kaydedilerek, “Telsiz görüşmelerinin ardından gemi durdu ve denetim ekibi kuru yük gemisine bindi. Denetim ekibinin çalışmaları tamamlandıktan sonra Sukru Okan gemisi, İzmail Limanı’na doğru yoluna devam etti” bilgisi paylaşıldı.

‘UKRAYNA’YA AİT İHA’LAR DÜŞÜRÜLDÜ’

Rusya Savunma Bakanlığından 19 Temmuz’da yapılan açıklamada, Ukrayna limanlarına giden tüm gemilerin “potansiyel askeri yük taşıyıcısı” olarak değerlendirileceği bildirilmişti.

Öte yandan bakanlık, Ukrayna ait iki insansız hava aracının (İHA) Belgorod bölgesinde, bir İHA’nın da Kursk bölgesinde düşürüldüğünü bildirdi. Kursk bölgesinde de bir İHA’nın düşürüldüğü bilgisine yer verilen açıklamada, saldırılarda ölen veya yaralanan olmadığı kaydedildi.

UKRAYNA: RUS BOMBARDIMANINDA BİR BEBEK ÖLDÜ

Ukrayna İçişleri Bakanlığı da, Rusya’nın saldırılarında aralarında bir bebeğin de bulunduğu 7 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ukrayna İçişleri Bakanı Ihor Klymenko yaptığı açıklamada, Rusya’nın Shyroka Balka köyüne yönelik bombalı saldırısında evli bir çift ile 23 günlük bebeklerinin öldüğünü, 12 yaşındaki erkek çocuklarının ise ağır yaralandığını sonrasında da hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x