Yaratıcılık İçin Basit, Yeni Bir Test İcat Edidi : Siz de Kendinizi Deneyebilirsiniz…

Bu, birkaç dakika içinde kendinizin girebileceği bir testtir ve analizin nasıl çalıştığı hakkında pek bir şey bilmediğiniz durumlarda en iyi sonucu verir. Denemek için proje sayfasına gidin ve ardından geri dönüp konuyla ilgili her şeyi okuyun.

Iraksak Çağrışım Görevi (DAT) adı verilen yeni yöntem, insanlardan anlam bakımından birbirinden mümkün olduğunca farklı olan 10 ismin adını vermelerini istiyor. Örneğin “Kedi” ve “kitap”, “kedi” ve “köpek”ten daha farklı olacaktır.
Daha sonra bir bilgisayar algoritması, kişinin bulduğu isimler arasındaki bu anlamsal mesafeyi (iki kelimenin birbiriyle ne kadar ilişkili olduğunu) ölçer. 8.914 gönüllüden alınan yanıtların analizine göre DAT, bir kişinin yaratıcılığını tahmin etmede en az mevcut yöntemler kadar iyidir.
Araştırmacılar , Haziran 2021’de yayınlanan makalelerinde “Birçok teori, yaratıcı insanların daha farklı fikirler üretebildiğini öne sürüyor” diye yazdı .

“Eğer bu doğruysa, ilgisiz kelimeleri isimlendirmek ve ardından aralarındaki anlamsal mesafeyi ölçmek, farklı düşünmenin objektif bir ölçüsü olarak hizmet edebilir.”
Alternatif Kullanımlar Görevi (bir nesne için mümkün olduğunca çok sayıda kullanım düşündüğünüz yer) ve İlişkisel Boşluğu Kapatma Görevi (iki kelimeyi üçüncü bir kelimeyle bağlamaya çalıştığınız yer), DAT’ın uyguladığı mevcut iki yaratıcılık ölçüsüdür.
DAT’tan alınan yaratıcılık puanları birbirleriyle olduğu gibi diğer puanlarla da ilişkiliydi; bu da bunun yaratıcılığı değerlendirmede daha karmaşık araçlar kadar yararlı olduğunu ima ediyor. Dahası, veriler, etkinliğinin farklı demografik gruplara uygulandığını ve bu durumun onu büyük ölçekli anketler için uygun hale getirdiğini gösteriyor.
Yeni DAT testinin temel faydaları, basit ve hızlı bir şekilde tamamlanması ve önyargıya yol açabilecek herhangi bir insan değerlendirmesini gerektirmemesidir. Ancak araştırmacılar bunun yaratıcılığın her yönünü ölçmediğini belirtmekte ısrar ediyorlar.
Harvard Üniversitesi’nden psikolog Jay Olson , “Görevimiz yaratıcılığın yalnızca bir kısmını ölçüyor” dedi.
“Ancak bu bulgular, daha büyük ve daha çeşitli örneklerde daha az önyargıyla yaratıcılık değerlendirmelerine olanak tanıyor ve bu da sonuçta bu temel insan yeteneğini daha iyi anlamamıza yardımcı olacak.”
Olson’un CNN’e belirttiği gibi , DAT testi farklı düşünmeyi ve sözel yaratıcılığı araştırıyor; örneğin mutfakta yemek pişirirken (farklı beceriler kullanan) ne kadar yaratıcı olabileceğinizi göstermiyor, ancak belirli düzeydeki yeteneği tahmin edebiliyor. problem çözme görevleri gibi…
Psikologlar, daha yaratıcı insanların zihinlerindeki uzak unsurları daha kolay bir şekilde birbirine bağlayabildiğini düşünüyor ki burada test edilen şey de bu. Daha kapsamlı bir önlemin, müzik kompozisyonu ve icatlar gibi yaratıcı alanlardaki başarıları da hesaba katması gerekir.
Bu karmaşık bir resim; ancak DAT yaklaşımı, yaratıcılığa yönelik gelecekteki çalışmaları biraz daha basit hale getirebilir.
Olson , “Yaratıcılık insan yaşamının temelidir” dedi . “Karmaşıklığını ne kadar çok anlarsak, yaratıcılığın tüm biçimlerini o kadar iyi teşvik edebiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x