Yemen’deki İran destekli Husiler Kızıldeniz’de iki gemiyi füzelerle vurdu

Yemen‘deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz’de 2 kargo gemisini hedef aldı. Balistik füzelerle hedef alınan 2 kargo gemisinde yangın çıktı.

ABD’li bir savunma yetkilisi, Yemen’de Husilerin kontrolündeki bölgeden ateşlenen bir balistik füzenin, Kızıldeniz’de Babülmendep Boğazı yakınında seyir halinde olan Liberya bandıralı bir kargo gemisini vurduğunu duyurdu.

MSC PALATIUM III GEMİSİNİ VURDULAR

Yetkili, geminin isminin MSC Palatium III olduğunu belirterek saldırıda herhangi birinin yaralanıp yaralanmadığının belirsizliğini koruduğunu söyledi.

İSABET ALAN GEMİ HAPAG-LLOYD AG’YE AİT

İngiliz deniz güvenliği firması Ambrey ise “Al Jasrah” isimli başka bir geminin “hava saldırısı” sonucu hasar gördüğünü, güvertede yangın çıktığını ve bir konteynerin denize düştüğünü duyurdu.

Ambrey, Almanya merkezli Hapag-Lloyd AG’ye ait olduğunu belirttiği geminin Kızıldeniz’de yer alan Moka Limanı’nın 50 deniz mili kuzeyinde bir roket saldırısına uğradığını ve geminin bu sırada Babülmendep Boğazı’nın güneyine doğru seyir halinde olduğunu aktardı.

HUSİLER KIZILDENİZ’DE İSRAİL GEMİLERİNİ VURUYOR

Yemen’deki İran destekli Husiler, 12 Aralık’ta uyarılara cevap vermeyen İsrail’e giden bir Norveç petrol gemisini hedef aldıklarını duyurmuştu. İngiltere Denizcilik Ajansı, Kızıldeniz’de hedef alınan bir gemi ve mürettebatının güvende olduğunu açıklamıştı. Yemen’deki Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, 14 Kasım’daki televizyon konuşmasında, Kızıldeniz’de İsrail gemilerini hedef alabilecekleri tehdidinde bulunmuştu.

Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri ise 19 Kasım’da X sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına tepki olarak, İsrail bandıralı her türlü gemiyi hedef alacaklarını duyurmuştu. Ardından Husiler, Babu’l Mendeb Boğazı’nda “Unity Explorer” ve “Number Nine” adlı iki İsrail gemisine İHA ve füze saldırısı düzenlemişti.

İsrailli denizcilik şirketi ZIM de 29 Kasım’da yaptığı açıklamada, Umman Denizi ve Kızıldeniz’deki güvenlik durumunu gerekçe göstererek gemilerinin Mısır’daki Süveyş Kanalı’nı kullanmayacağını belirtmişti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise 4 Aralık’ta X sosyal medya platformundan, Kızıldeniz’in güneyindeki uluslararası kara sularda 3 ticari gemiye 4 saldırı düzenlendiğini açıklamıştı. Kızıldeniz’in güneyinde ABD donanmasına bağlı “USS Carney” destroyerinin ticari gemilerin yardım çağrısına yanıt verdiği aktarılan açıklamada, destroyerin gemilere yardım ederken kendisine doğru ilerleyen 3 İHA’yı düşürdüğü ifade edilmişti.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x